وبلاگicon
انسان، ارتباط، تربیت

انسان، ارتباط، تربیت
"انسان با ارتباط با دیگری به انسان بودن خود پی می برد" کارل یاسپرس 
لوگوي وبلاگ

امکانات وب

Powered by WebGozar


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

یاسپرس (۱۸۸۳-۱۹۶۹) فیلسوف هستی گرا (اگزیستانسیالیست) که هستی انسان را مورد مطالعه ی عمیق قرار داده است بر ارتباط به عنوان یکی از وجوه برتر و تعیین کننده ی آدمی تاکید دارد. البته او ارتباط انسان را در ارتباط با خود دیگران و خدا مورد بحث قرار داده است که ارتباط با دیگران را لازمه ی وجود آدمی و وسیله ی رسیدن به حقایق و کشف حقیقت می داند تا آن جا که هدف فلسفه را ارتباط می داند.

communication

يكي از مفاهيم كليدي در تعليم و تربيت ارتباط مي باشد، چرا كه اگر بين مربي و متربي ارتباط برقرار نشود تربيتي صورت نمي پذيرد و در جريان ارتباط هست كه تاثير و تاثر بين آنها انجام مي شود . مفهوم عمومي ارتباط عبارت است از وجود سه عامل فرستنده ي پيام، انتقال دهنده ي پيام و گيرنده ي پيام . به نظر می رسد اگر تنها چنين ارتباطي در تعليم و تربيت مورد نظر باشد جايگاه معلم در حد يك رسانه آموزشي خواهد بود.

گاه ارتباط در عرصه تعليم وتربيت در همين حد باقی می ماند ومعلم تنها در نقش انتقال دهنده معلومات در ارتباط با دانش آموز ظاهر مي شود.

 ياسپرس ارتباط را هدف فلسفه مي داند و ريشه ي ساير اهداف  را به آن نسبت مي دهد. « ارتباط هدف فلسفه است ساير اهداف ريشه در ارتباط دارد :آگاهي از خود، اشراق از راه عشق و دست يابي به آرامش»(ياسپرس، 1932ص 27). « تنها در ارتباط است كه من خود را مي یابم و فرد از طريق ارتباط به حقيقت مي رسد و فقط در ارتباط همه ي حقايق تحقق مي يابد. از نظر ياسپرس من وقتي من مي شوم كه با ديگران ارتباط برقرار كنم ولي در اين ارتباط هريك از دو طرف بايد كاملا خودش باقي بماند ودر ديگري محو نگردد(كرمي،1382). همچنين ياسپرس محبت راسرچشمه ارتباط مي داند.

ارتباط در فلسفه ي ياسپرس به گونه اي است كه در آن احترام متقابل بين دو طرف وجود دارد. ياسپرس ضمن تأكيد بر اهميت ارتباط، رابطه ي انسان را در ارتباط با خود ، طبيعت و ديگران مي بيند كه به ويژه ارتباط با ديگران را براي تحقق وجود انسان بسيارضروري مي داند و ارتباط را عامل شكوفايي هستي آدمي مي داند. بر این اساس، ارتباطي كه در آن معلم سخنران و دانش آموز تنها شنونده و تابع اوامر معلم باشد، ارتباط واقعي نخواهد بود.

منابع:

 کرمی، حسین (1382). مقایسه ی اجمالی مفهوم ارتباط و نقش آن در انسان شناسی صدرا و یاسپرس. فلسفه ی کلام و عرفان، سروش اندیشه ش 5

Jaspers, Karl(1932).way to wisdom: an introduction to philosophy. Trans. Ashton, E.B.Chicago: universitypress.1969

[ ۹۰/۰۲/۲۷ ] [ 16:14 ] [ روح اله مظفری پور، سمانه شفیعی ]

چاپ اين صفحه
درباره ما


با سلام حضور خوانندگان محترم
این وبلاگ جهت مطالعه، بررسی و نشان دادن اهمیت و چگونگی ارتباط بین فردی در محیط های آموزشی طراحی گردیده است. امید است مورد استفاده قرار گیرد.
نظرات سازنده ی شما ما را در رسیدن به مقصود یاری خواهد کرد.
امکانات وب